Breaking News

Blue Jays Roundup: Volleyball, swimming seasons end

“Ninth-place at State!” Smith said.

The ninth-place, 103 point finish placed the Blue Jays in the top half of 18 teams competing at Bismarck State College’s Wellness and Aquatic Center on Saturday. Bismarck Century won the meet tallying a team score of 349, edging out second-place West Fargo Sheyenne by nine points. Minot (311) rounded out the top-three teams.

Century has won the past seven state swim meets.

Allysah Larson, Georgia Lettenmaier, Chea Baugh and Alexes Prasek started out Saturday’s finals with a 1:55.72 performance in the 200 medley relay, good enough to place fifth.

WDAY logo

Newsletter signup for email alerts

On the very next event, the 200 freestyle, the Blue Jays were once again cheering on Prasek and Lettenmaier as they swam to 12th and 14th place finishes. Lettenmaier wrapped up her finals with a 13th place finish in the 500 freestyle, touching the wall at 5:36.47 and then helped the Jays to a seventh-place finish in the 200 freestyle relay.

Prasek swam the second leg of the 200 free relay and placed 14th in the 100 backstroke.

Baugh placed 13th in the 200 IM and sixth in the 100 butterfly contest.

Jamestown had 12 swimmers qualify to the state competition, capping off what Smith said was a great season in and out of the pool.

“It was an awesome team effort today,” Smith said. “It was a great day for the Blue Jays.”

State swimming and diving meet

At Bismarck Aquatics and Wellness Center

Team scores

1. Century 349.5. 2. West Fargo Sheyenne 340. 3. Minot 311. 4. Legacy 155. 5. West Fargo 151.5. 6. Williston 136. 7. Dickinson 119. 8. Grand Forks Central 113. 9. Jamestown 103. 9. Fargo North 103. 11. Mandan 95. 12. Fargo Davies 91. 13. Fargo South 75. 14. Shanley 65. 15. Bismarck High 38. 16. Grand Forks Red River 34. 17. West Fargo Horace 22. 17. Wahpeton 22.

Individual scores

200 medley relay: 1. Century (Sarah Dorrheim, Mady Tivis, Erin Palmer, Lauryn Caster), 1:47.15. 2. West Fargo (Liv Hettinger, Ella Montplaisir, Mara Lick, Hannah Potter), 1:50.11. 3. Minot (Ava Williamson, Elise Altringer, Jordn Wolsky, Emily Brugman), 1:50.98. 4. Williston (Marissa Branham, Savannah Goehring, Dru Zander, Olivia Tveter), 1:52.11. 5. Jamestown (Allysah Larson, Georgia Lettenmaier, Chea Baugh, Alexes Prasek), 1:55.72. 6. Fargo Davies (Hadley Hegland, Tara Hendrickson, Hanna Hoff, Lauren Sturma), 1:57.01. 7. Fargo South (Katie Iverson, Bethany Mehl, Sierra Martin, Darby Humann), 1:57.83. 8. Mandan (Josey Jackson, Brooklyn Leingang, Lucia Aguero-Montero, Natalie Haroldson), 1:59.47.

200 free: 1. Greta Bellas, Sheyenne, 1:52.78. 2. Dorrheim, Century, 1:55.90. 3. Madeline Elseth, Grand Forks Central, 1:57.71. 4. Olivia Schuchard, Century, 1:58.37. 5. Brooklyn Keney, Sheyenne, 1:59.03. 6. Myah Lund, Sheyenne, 1:59.90. 7. Taylor Cook, Century, 2:00.09. 8. Altringer, Minot, 2:00.60. 9. Charley Rathgeber, Dickinson, 1:59.83. 10. Mara Ellerkamp, ​​Dickinson, 2:03.66. 11. Caelin Flaten, Minot, 2:04.20. 12. Prasek, Jamestown, 2:04.60. 13. Olivia Johnson, Shanley, 2:06.33. 14. Lettenmaier, Jamestown, 2:06.35. 15. Joely Anderson, Grand Forks Red River, 2:06.36. 16. Sienna Mrachek, Century, 2:07.27.

200 IM: 1. Branham, Williston, 2:08.96. 2. Iverson, Fargo South, 2:12.07. 3. Addison Cerney, Fargo North, 2:13.09. 4. Izzy Koebele, Century, 2:13.23. 5. Williamson, Minot, 2:14.15. 6. Brugman, Minot, 2:16.02. 7. Bree Triplett, Sheyenne, 2:17.55. 8. Lauren McDonagh, Sheyenne, 2:17.96. 9. Caitlyn Bjerke, Sheyenne, 2:17.96. 10. Bella Stockeland, Grand Forks Central, 2:18.95. 11. Goehring, Williston, 2:20.45. 12. Nova Beckler-Bell, Legacy, 2:21.25. 13. Baugh, Jamestown, 2:21.34. 14. Abby Jablonsky, Century, 2:21.63. 15. Morgan Uhlir, Grand Forks Central, 2:22.82. 16. Montplaisir, West Fargo, 2:23.34.

50 free: 1. Hettinger, West Fargo, 23.69. 2. Tierney Howell, Sheyenne, 24.21. 3. Caster, Century, 24.63. 4. McKayla Donat, Legacy, 24.71. 5. Sam Vonbokern, Minot, 24.82. 6. Madee Shea, Sheyenne, 24.93. 7. Abby Erickson, Legacy, 24.98. 8. Potter, West Fargo, 25.21. 9. Ariana Twist, Dickinson, 25.14. 10. Aguero-Montero, Mandan, 25.34. 11. Tveter, Williston, 25.52. 12. Brooklyn Hanson, Shanley, 25.58. 13. Taylor Miller, Dickinson, 25.70. 14. Natalie Becker, Bismarck, 25.78. 15. Tivis, Century, 25.92. 16. Sophia Markell, Sheyenne, 25.95.

Diving: 1. Madison Hischer, Fargo Davies, 463.60. 2. Bella Price, Minot, 419.20. 3. Paige Harry, Sheyenne, 413.10. 4. Haley Conklin, Minot, 412.45. 5. Halle Braaflat, Fargo Davies, 406.80. 6. McKayla Lindbo, Mandan, 405.45. 7. Ella Kesler, Minot, 397.70. 8. Reagan Chambers, Sheyenne, 394.15. 9. Joanne Lee, Legacy, 385.10. 10. Sarah Ostlie, Shanley, 382.10. 11. Jennifer Klundt, Fargo North, 369.15. 12. Harper Meyer, Fargo North, 367.00. 13. Kelbie Bender, Mandan, 361.45. 14. Ashlyn Nielsen, Minot, 354.25. 15. Morgan Bents, West Fargo, 353.40. 16. Anna Froemke, Sheyenne, 346.70.

100 fly: 1. Palmer, Century, 57.13. 2. Howell, Sheyenne, 57.87. 3. Wolsky, Minot, 58.60. 4. Triplett, Sheyenne, 1:00.90. 5. Josey Jackson, Mandan, 1:01.42. 6. Baugh, Jamestown, 1:01.22. 7. Hendrickson, Fargo Davies, 1:01.86. 8. Brugman, Minot, 1:02.12. 9. Twist, Dickinson, 1:02.62. 10. Olivia Peatross, Minot, 1:02.79. 11. Payton Luzardo, Minot, 1:02.96. 12. Aguero-Montero, Mandan, 1:03.36. 13. Olivia Gaebe, West Fargo, 1:03.68. 14. Emma Vallie, Century, 1:03.79. 15. Halee Wersinger, Sheyenne, 1:04.49.

100 free: 1. Dorrheim, Century, 52.02. 2. Cook, Century, 54.23. 3. Vonbokern, Minot, 54.58. 4. Shea, Sheyenne, 54.82. 5. Altringer, Minot, 55.04. 6. Erickson, Legacy, 55.05. 7. Rathgeber, Dickinson, 55.09. 8. Sydni Roberts, Wahpeton, 56.12. 9. Hanson, Shanley, 55.91. 10. Tveter, Williston, 56.35. 11. Becker, Bismarck, 56.64. 12. Megan Schill, Grand Forks Central, 56.92. 13. Isabelle Markell, Sheyenne, 57.19. 14. Reese Goodman, Minot, 57.63. 15. Marley Uhlir, Grand Forks Central, 58.36. 16. Alaina Vein, Fargo North, 58.65.

500 free: 1. Bellas, Sheyenne, 5:07.16. 2. Koebele, Century, 5:13.10. 3. Elseth, Grand Forks Central, 5:18.12. 4. Schuchard, Century, 5:20.02. 5. Keney, Sheyenne, 5:20.99. 6. Miller, Dickinson, 5:26.58. 7. Ellerkamp, ​​Dickinson, 5:28.78. 8. Flaten, Minot, 5:29.76. 9. Lund, Sheyenne, 5:26.97. 10. Tova Blikre, Legacy, 5:34.03. 11. Anderson, Grand Forks Red River, 5:34.87. 12. Gabbie Evanson, Grand Forks Central, 5:34.95. 13. Lettenmaier, Jamestown, 5:36.47. 14. Johnson, Shanley, 5:36.86. 15. Mrachek, Century, 5:38.17. 16. Wersinger, Sheyenne, 5:40.47.

200 free relay: 1. Century (Schuchard, Cook, Tivis, Caster), 1:39.55. 2. Sheyenne (Shea, Sophia Markell, Lund, Keney), 1:41.79. 3. Minot (Williamson, Bostyn Edwards, Goodman, Vonbokern), 1:42.33. 4. Legacy (Donat, Beckler-Bell, Blikre, Erickson), 1:43.10. 5. Grand Forks Central (Elseth, Marley Uhlir, Schill, Stockeland), 1:43.35. 6. West Fargo (Montplaisir, Potter, Ellie Nelson, Maya Steinkopf), 1:44.87. 7. Jamestown (Larson, Prasek, Bernadette Belzer, Lettenmaier), 1:45.77. 8. Fargo North (Aarya Panwalkar, Izzy Miller, Eleanor Iversen, Vein), 1:45.78.

100 back: 1. Hettinger, West Fargo, 56.85. 2. Branham, Williston, 56.68. 3. Iverson, Fargo South, 59.02. 4. Donat, Legacy, 59.81. 5. Wolsky, Minot, 1:00.19. 6. Cerney, Fargo North, 1:00.67. 7. Bjerke, Sheyenne, 1:01.18. 8. Larson, Jamestown, 1:01.87. 9. Williamson, Minot, 1:01.93. 10. Roberts, Wahpeton, 1:02.21. 11. Blikre, Legacy, 1:03.01. 12. Isabelle Markell, Sheyenne, 1:03.84. 13. Hallie Schatzke, West Fargo, 1:04.16. 14. Prasek, Jamestown, 1:04.31. 15. Stockeland, Grand Forks Central, 1:04.64.

100 breasts: 1. Palmer, Century, 1:02.02*. 2. McDonagh, Sheyenne, 1:07.90. 3. Caster, Century, 1:08.48. 4. Hendrickson, Fargo Davies, 1:08.53. 5. Goehring, Williston, 1:09.14. 6. Alexa Heckaman, Shanley, 1:10.13. 7. Tivis, Century, 1:10.46. 8. Madeline VerDouw, Bismarck, 1:10.96. 9. Potter, West Fargo, 1:11.00. 10. Montplaisir, West Fargo, 1:11.84. 10. Brooklyn Richards, Century, 1:11.84. 12. Beckler-Bell, Legacy, 1:12.64. 13. Olivia Whitney, Grand Forks Red River, 1:12.91. 14. Tyndale Archer, Sheyenne, 1:13.87. 15. Havanna Metzger, Minot, 1:14.32. 16. Haili Metzger, Minot, 1:17.87.

400 free relay: 1. Century (Dorrheim, Cook, Schuchard, Palmer), 3:31.04. 2. Sheyenne (Bellas, Keney, McDonagh, Howell), 3:34.59. 3. Minot (Altringer, Brugman, Vonbokern, Wolsky), 3:38.38. 4. Dickinson (Miller, Twist, Ellerkamp, ​​Rathgeber), 3:41.67. 5. Legacy (Donat, Beckler-Bell, Blikre, Erickson), 3:44.56. 6. Williston (Branham, Lola Senderhauf, Tveter, Zander), 3:45.84. 7. Grand Forks Central (Elseth, Marley Uhlir, Stockeland, Schill), 3:48.48. 8. Fargo North (Vein, Panwalkar, Cerney, Miller), 3:50.73.

The Blue Jays fell 3-0 to Bismarck St. Mary’s in the second state qualifying match of the 2021 WDA tournament Saturday afternoon in Watford City. The loss signaled the end of the Blue Jays season while the Saints, Bismarck High, Bismarck Century and Bismarck Legacy will go on to represent the West Region at the Class A State Volleyball Tournament next weekend.

The tourney is scheduled to kick off Thursday and will run through Saturday at the Bismarck Events Center.

Jamestown ended the season at 24-13 overall and 14-6 in conference play. No stats for the state qualifying match were provided.

At the conclusion of the tournament, 21 players were named to the all-conference volleyball team, representing nine teams. WDA co-champions Bismarck Century and Bismarck High led all-conference members with four players selected while Jamestown had three. Bismarck Legacy, Bismarck St. | Mary’s, Dickinson and Mandan each had two named while Minot High and Watford City had one selection.

Jamestown’s Katie Trumbauer, Hunter Petersen and Bernadette Newman were the three All-WDA selections for the Blue Jays.

Jamestown's Katie Falk winds up to smack the ball across the net earlier this season in Jerry Meyer Arena.  John M. Steiner / The Jamestown Sun

Jamestown’s Katie Falk winds up to smack the ball across the net earlier this season in Jerry Meyer Arena. John M. Steiner / The Jamestown Sun

st. Mary’s 3, Jamestown 0

SM 25 25 25

JHS 22 23 15

All-WDA Team

Jamestown – Katie Trumbauer, Sr.; Hunter Peterson, Sr.; Bernadette Newman, Jr.

Bismarck Century – Macy Fridgen, Sr.; Logan Nissley, Jr.; Delani Clarke, Sr.; Claire Bauman, Jr.

Bismarck High – Mia Hinsz, Sr.; Kenadi Renner, Sr.; Payton Foster, Jr.; Emily Stonecipher, Sr.

Bismarck Legacy – Breena Sand, Sr.; Chelsa Krom, Jr.

Bismarck St. Mary’s – Brooke Haas, Sr.; Mykendra Messer, Jr.

Dickinson – Reece Hauck, Sr.; Caton Pearcy, Jr.

Mandan – Piper Harris, Sr.; Morgan Sheldon, Sr.

Minot – Cambry Frantsvog, Sr.

Watford City – Madison Spacher, Sr.

Senior Athlete: Mia Hinsz, Bismarck High

Coach of the Year: Brianna Kline, Bismarck High

West Region Tournament

Nov. 11

Quarterfinals
(1) Century 3, (8) Dickinson 0

(5) Legacy 3, (4) Mary’s 1

(2) Bismarck High 3, (10) Watford City 0

(3) Jamestown 3, (6) Mandan 0

Nov. 12

Consolation

(4) St. Mary’s 3, (8) Dickinson 2

(6) Mandan 3, (10) Watford City 1

Semifinal

(1) Century 3, (5) Legacy 0

(2) Bismarck High 3, (3) Jamestown 0

Nov. 13

State qualifiers

(5) Legacy 3, (6) Mandan 1

(4) St. Mary’s 3, (3) Jamestown 0

Championship

(1) Century 3, (2) Bismarck High 0

Class A Tournament, Bismarck Event Center

Nov. 18

Quarterfinals

(1E) West Fargo vs. (4W) Mary’s, 1 pm

(2W) Bismarck High vs. (3E) WF Sheyenne 3 pm

(1W) Century vs. (4E) Fargo Davies, 5 pm

(2E) Fargo Shanley vs. (3W) Legacy, 7 pm

Nov. 19

Semifinal, 1 and 3 pm

Consolation, 5 and 7 pm

Nov. 20

Seventh Place, 1 pm

Fifth Place, 11 am

Third Place, 3 pm

Championship, 5 pm

Leave a Reply